Articles

08 Μάρτιος 2017

Οι τελικές υποψηφιότητες των Βραβείων Ίρις 2017

elliniki-acadimia-kinimatografou-vraveia-iris

Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου
Βραβεία «ΙΡΙΣ» 2017

Δ.Τύπου

Ξεκίνησε και επίσημα η αντίστροφη μέτρηση για την 8η απονομή των Βραβείων «ΙΡΙΣ» της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, με την ανακοίνωση των τελικών υποψηφιοτήτων, κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου.

Η απονομή θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017, για μια ακόμη χρονιά στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, σταθερό υποστηρικτή της Ακαδημίας. Την μετάδοση θα καλύψει τηλεοπτικά η COSMOTE TV, που δίνει το «παρών» στα βραβεία της Ακαδημίας ως Μέγας Χορηγός, εδώ και 3 χρόνια.

Χορηγός επικοινωνίας της ΕΑΚ παραμένει και φέτος ο Alpha, ενώ στην πορεία για την απονομή των Βραβείων, στήριξε την Ακαδημία, ο κινηματογράφος «ΔΑΝΑΟΣ».

Στην φετινή τελετή απονομής των Βραβείων, τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει, ο βραβευμένος σκηνοθέτης, Παναγιώτης Φαφούτης.

Καθώς όλο και περισσότεροι νέοι δημιουργοί στη χώρα μας, επιλέγουν το animation ως μέσο έκφρασης, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, θέσπισε και θα απονείμει για πρώτη φορά φέτος, Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων. Η συμμετοχή των ταινιών τους σε μια ξεχωριστή κατηγορία βράβευσης, αποτελεί αναγνώριση της δουλειάς τους και φιλοδοξεί να δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση σε αυτό το είδος κινηματογραφικής αφήγησης.

Επίσης, για δεύτερη φορά φέτος, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου διοργάνωσε προβολές των ταινιών που είναι υποψήφιες για το βραβείο καλύτερης ξένης ταινίας σε συνεργασία με τον Κινηματογράφο «ΔΑΝΑΟ», φέρνοντας κοντά όλους τους φίλους του σινεμά για δυο εβδομάδες γεμάτες κινηματογραφικές εικόνες. Το κοινό μπόρεσε να παρακολουθήσει τις ταινίες με μειωμένο εισιτήριο, ενώ η είσοδος για τα μέλη της ΕΑΚ ήταν δωρεάν.

Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν 20 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 16 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 6 ταινίες κινουμένων σχεδίων (Animation) και 31 ταινίες μικρού μήκους. Επίσης, επιλέχθηκε μια βραχεία λίστα 10 ξένων υποψήφιων ταινιών.

Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων είναι:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.
«Νήμα» – Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.
«Νοτιάς» – Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι
(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
«Έτερος Εγώ» – Γιάννης Παμούκης.
«Νήμα» – Ιωάννα Λυγίζου.
«Νοτιάς» – Κατερίνα Βαρθαλίτου.
«Suntan» – Εύη Ζαφειροπούλου.

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:
«Νοτιάς» – Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
«Park» – Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.
«Suntan» – Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Άλκηστη Μάμαλη.
«Νοτιάς» – Εύα Νάθενα.
«Η Ρόζα της Σμύρνης» – Γιούλα Ζωιοπούλου.

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Ηλίας Λεδάκης.
«Νήμα» – The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.
«Νοτιάς» – Σπύρος Λάσκαρης.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι
(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
«Νήμα» – Felizol και The Boy.
«Το Ξύπνημα της Άνοιξης» – Drog_A_Tek.
«Park» – Αλέξανδρος Βούλγαρης.
«Suntan» – Felizol.

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Πάνος Βουτσαράς.
«America Square» – Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Ναπολέων Στρατογιαννάκης.

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Σίμος Σαρκετζής.
«Park» – Monica Lenczewska.
«Suntan» – Χρήστος Καραμάνης.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι
(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
«Έτερος Εγώ» – Ιωάννα Κολλιοπούλου.
«Πέντρο Νούλα» – Αθηνά Παππά.
«America Square» – Θέμις Μπαζάκα.
«Suntan» – Έλλη Τρίγγου.

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:
«Νοτιάς» – Θέμης Πάνου.
«Park» – Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.

«Suntan» – Γιάννης Τσορτέκης.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:
«Νήμα» – Σοφία Κόκκαλη.
«Νοτιάς» – Μαρία Καλλιμάνη.
«Το Ξύπνημα της Άνοιξης» – Δάφνη Πατακιά.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:
«America Square» – Βασίλης Κουκαλάνι.
«Park» – Δημήτρης Κίτσος.
«Suntan» – Μάκης Παπαδημητρίου.

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.
«America Square» – Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:
«Αγόρι στη Γέφυρα» – Πέτρος Χαραλάμπους.
«Όντως Φιλιούνται;» – Γιάννης Κορρές.
«Park» – Σοφία Εξάρχου.

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

«Νήμα» – The Boy.
«America Square» – Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:
«Αλεπού» – Ζακλίν Λέντζου.
«Κύβος» – Αλέξανδρος Σκούρας.
«Νηπενθές» – Γιάννης Συμβώνης.
«Η Χέλγκα στο Λουντ» – Θέλγια Πετράκη.
«Limbo» – Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)

Υποψήφιοι:
«Αίνιγμα» – Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.
«Εθνοφοβία» – Γιάννης Ζιόνγκας.
«Aurelia» – Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:
«90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» – Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.
«Σιωπηλός Μάρτυρας»- Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
«Η Τελευταία Παραλία» – Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:
«Έτερος Εγώ» – Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.
«Νήμα» – Ελένη Μπερντέ.
«Νοτιάς» – Τάσος Μπουλμέτης.
«America Square» – Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.
«Suntan» – Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Πληροφορίες: Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου


Related Articles

NEW RELEASES

gary-clark

 

Gary Clark Jr

Gary Clark Jr. | Tracklist. εξώφυλλο & ημερομηνία κυκλοφορίας του «Live North America 2016»


O Gary Clark Jr. ανακοίνωσε την κυκλοφορία του νέου του live άλμπουμ στις 17 Μαρτίου 2017 μέσω την Warner Bros Records. Ο δίσκος θα έχει τον τίτλο «Live North America 2016» .. LEARN MORE

 


UPCOMING ALBUMS / VIEW All

Serenity – My Final Chapter // Metal Rock Ballads / Playlist
  1. Serenity – My Final Chapter // Metal Rock Ballads / Playlist
  2. Draconian – Rivers Between Us (feat daniel anghede) // Metal Rock Ballads / Playlist
  3. Midnight with Jon Oliva – Painted Skies // Metal Rock Ballads / Playlist
  4. Dragonhammer – Scream // Metal Rock Ballads / Playlist
  5. Riot – Immortal // Metal Rock Ballads / Playlist
  6. Shadowquest – Last Farewell // Metal Rock Ballads / Playlist
Scroll Up